Ndërlidhjet

BRUKSEL


Eurokomisioneri për zgjerim Oli Rehn deklaroi sot në mbledhjen e shefave të diplomacisë sëë BE-së se Komisioni evropian angazhohet për t'i dhënë Maqedonisë statusin e vendit kandidat, por nuk ky vend nuk është ende i gatshëm. Sipas tij çështja ëshët tek kapaciteti i Bashkimit Evropian për pranimin e vendeve të reja. Nga ana tjetërshefi i diplomacisë sllovene Dimitriji Rupel ka thënë se debati për Maqedoninë ka qenë i ashpër dhe se disa shtete thonë se tani nuk mund të flitet për zgjerimin. Sipas tij kjo çështje "në një farë mënyrë është e lidhur me Kosovën."
XS
SM
MD
LG