Ndërlidhjet

SARAJEVË


Sot, mbushen 10 vite që nga nënshkrimi në Paris, i Marrëveshjes së Dejtonit, që i dha fund luftës në Bosnje Hercegovinë. Në deklaratën për këtë përvjetor, organizata për të drejtat e njeriut Amnesty International tha se plagët e luftës ndoshta janë mbyllur, por ende nuk janë shëruar.
Rreth 200.000 persona besohet se janë vrarë dhe rreth 2 milionë janë shëndrruar në refugjatë, gjatë luftës në Bosnje.
XS
SM
MD
LG