Ndërlidhjet

KOMBET E BASHKUARA


Kryeprokurorja e Tribunalit të Hagës Carla del Ponte ka kritikuar Serbinë, NATO-n dhe trupat evropiane si "jofunksionale", sepse nuk kanë mundur t'i arrestojnë të dyshuarit për krime të luftës Radovan Karaxhiq dhe Ratko Mlladiq.
Jo vetëm që nuk i kanë zënë dy të akuzuarit për gjenocid dhe krime të luftës, por qeveritë perëndimore nuk i ndajnë as informatat me gjykatën, i tha ajo Këshillit të Sigurimit.
Del Ponte gjithashtu i bëri thirrje Rusisë ta arrestojë Vlastimir Gjorgjeviç, ish gjeneral i policisë serbe, që akuzohet për krime kundër shqiptarëve në Kosovë.
XS
SM
MD
LG