Ndërlidhjet

BRUKSEL


Liderët e Bashkimit Evropian kanë arritur marrëveshjen për buxhetin për periudhën 2007-2013. Kryeministri britanik, Tony Blair, pas shpalljes së marëveshjes tha se çelësi është lejimi i zgjerimit me anëtarë të rinj të cilët duhet të jenë të aftë për të planifikuar paratë që do të marrin. "Dhe dua të theksoj se të gjithë propozimet tona për perspektivën financiare, kanë për qëllim të inkurajojnë zgjerimin e burimeve nga vendet e pasura të BE-së - tha Bler. Ndërsa presidenti i Komisionit Evropian Jose Manule Barroso tha se mirëpret faktin që shtetet anëtare arritën një marëveshje. Kjo është në të vërtetë një sinjal politik shumë i rendësishëm për Evropën-tha zyrtari i lartë evropian.
XS
SM
MD
LG