Ndërlidhjet

ANKARA


Kryeministri Recep Erdogan ka mbrojtur shkrimtarin Orhan Pamukun për të drejtën e fjalës së lirë, por hodhi poshtë kritikat e Bashkimit Evropian ndaj gjyqit të Pamukut, i cili akuzohet për ofendim të identitetit turk. Bashkimi Evropian ka dënuar gjyqin ndaj shkrimtarit Pamuk dhe këtë qendrim, Erdogan e cilësoi presion juridik ndaj Turqisë. Omar Pamuk është në gjyq pasi i ka treguar një gazete zvicerane se askush në Turqi nuk guxon të diskutojë për vrasjen e një milion armenëve dhe dhjetra- mijëra kurdëve.
XS
SM
MD
LG