Ndërlidhjet

Lajm i jashtëzakonshëm

AFGANISTAN


Sekretari amerikan i mbrojtjes Rumsfild ka udhëruar shkurtimin e trupave amerikane në Afganistan. Sipas Pentagonit rreth 3 mijë trupa do të kthehen në atdhe gjatë pranverës së 2006, duke e ulur në 16 mijë numrin e forcave amerikane në Afganistan. Rumsfild ka motivuar urdhërin duke thënë se ushtria afgane dhe forcat e policisë janë duke u forcuar, ndërkohe që dhe NATO pritet të shtojë misionin paqeruajtës, në këtë vend.
XS
SM
MD
LG