Ndërlidhjet

KABUL


Grupet e të drejtave të njeriut në Afganistan kanë deklaruar se referimet për burgjet sekrete të CIA-s në këtë vend, janë të besueshme dhe shokuese.
Grupi ndërkombëtar, Human Rights Watch ka bërë të ditur se SHBA ka vepruar me një burg sekret në Kabul, ku sipas raportimeve është abuzuar dhe janë torturuar të burgosurit. Komisioni i të Drejtave të Njeriut në Afganistan i ka kërkuar qeverisë afgane dhe koalicionit të udhëhequr nga amerikanët, të bëjnë publike emrat e lokaliteteve të burgjeve.
XS
SM
MD
LG