Ndërlidhjet

VIENË


Përfaqesuesit e BE–së dhe të Iranit nuk kanë arritur ndonjë rezultat në bisedimet e sotme në Vjenë, për programin bërthamor të Iranit. Të dy palët kanë rënë dakort që bisedimet të vazhdojnë në janar. Irani këembëngul për të drejten e zhvillimit të programit bërthamor për qëllime paqësore, ndërsa SHBA mendojnë se programi synon prodhimin e armëve bërthamore.
"Ne mbështesim Britaninë, Gjermaninë dhe Francën në diskutimet me Iranin, dhe po presim se çfarë do të sjellin ato"-tha zëdhënësi i Shtepisë së Bardhë në Uashington, Scott McClellan.
XS
SM
MD
LG