Ndërlidhjet

JERUSALEM


Izraeli ka deklaruar se do te ndalojë palestinezët në Jerusalem të votojnë në janar, nëse në zgjedhje merr pjesë dhe grupi islamik Hamas. Zyrtarë izraelitë kanë deklaruar se roli i Izraelit është të "mos ndihmojë Hamasin të zgjidhet në votime". Ndërkaq autoritetet palestineze thanë se ndalimi i votuesve palestinezë, mund të sjellë një shtyrje të zgjedhjeve parlamentare të 25 Janarit. Për herë të parë Hamasi ka shpallur kandidatët e vet në zgjedhjet parlamentare.
XS
SM
MD
LG