Ndërlidhjet

SHKUP


Në fjalimin e tij para deputetëve të Kuvendit të Maqedonisë, presidenti Branko Cervenkovski tha pos të tjerash se Maqedonia do ta pranojë çdo zgjidhje për Kosovën për të cilën do të merren vesh Beogradi dhe Prishtina, e që do të mbështetet nga bashkësia ndërkombëtare. Më tutje ai kërkoi garanca, para së gjithash nga Brukseli dhe Uashingtoni, për mos-ndryshim të kufijve.
Fjalimin e zotit Cervenkovski e bojkotuan deputetët e partive opozitare maqedonase VMRO –DPMNE dhe të Partisë Liberale. Partia opozitare shqiptare PDSH, tash sa kohë po i bojkoton seancat e Kuvendit të Maqedonisë.
XS
SM
MD
LG