Ndërlidhjet

GAZË


Me mijëra njerëz kanë marshuar sot në Gaza për të protestuar ndaj atë që ata e cilësojne ndërhyrjen e SHBA dhe BE për zgjedhjet parlamentare palestineze, që do të mbahen në 25 janar.
SHBA dhe BE kanë deklaruar se do të presin ndihmat jetësore për territoret palestineze nëse organizata Hamas fiton në zgjedhje. Si SHBA dhe BE, sikurse Izraeli e cilësojnë Hamasin si organizatë terroriste. Ndërkaq ky grupim ka marrë rezultate të konsiderueshme në zgjedhjet e fundit lokale që u mbajtën në Bregun Perëndimor.
XS
SM
MD
LG