Ndërlidhjet

MOSKË


Rusia i ka dërguar sasi uraniumi të pasuruar në shkallë të ulët Libisë, në këmbim të karburantit bërthamor që u largua nga ky vend 2004, në kuafër të një programi të financuar nga SHBA.
Agjensia e Energjise Atomike Ruse nëpërmjet një deklarate në internet ka deklaruar se anija me 14 kilogram uranium ka shkuar në qendrën për kërkime të Tajurës në dalje të Tripolit. Libia pas bisedimeve me SHBA dhe Britaninë, së fundi bëri të ditur se kishte program të armëve bërthamore dhe ka premtuar shkatërimin e tij.
XS
SM
MD
LG