Ndërlidhjet

ANKARA


Një grup intelektualësh, përfshi shkrimtarë, akademikë, gazetarë e artistë turqë, kanë kërkuar nga qeveria të shfuqizojë ligjet që kufizojnë lirinë e shprehjes.
Kërkesa në fjalë ka të bëjë veçanërisht me ligjet sipas të cilave është vepër penale të fyesh Republikën turke dhe të qenit turk.
Shkrimatari Orhan Pamuk akuzohet nën të njëjtat ligje. Akuzat ndaj Pamuk u ngritën pas deklaratave të tij për mediat zvicërane se "30 mijë kurdë e 1 milionë armenë janë vrarë në këtë tokë dhe askush nuk është i gatshëm të flasë."
XS
SM
MD
LG