Ndërlidhjet

KAIRO


Sot në Kajro u mbajt sesioni i parë i parlamentit të vendeve arabe. Punimet i përshëndeti presidenti egjiptian Hosni Mubarak, i cili tha se ky institucion është në një linjë me aspiratat e popujve arabe për demokraci të zhvilluar.
Kryetari i kuvendit arab u zgjodh Mohamed Jasim al Saqr nga Kuvajti. Parlamenti ka 88 anëtare nga vendet e Lidhjes Arabe dhe do të ketë mandat 5 vjeçar.
XS
SM
MD
LG