Ndërlidhjet

UASHINGTON


Gjykata federale amerikane ka urdhëruar deportimin e ukrainasit 85 vjeçar, John Demjanjuk, i cili akuzohet se gjatë Luftës së Dytë Botërore ka shërbyer si gardian në një kamp përqëndrimi.
Ai është urdhëruar të kthehet në Ukrainë, edhe pse avokati i tij mbrojtës ka tërhequr vërejtjen se atje mund të arrestohet dhe të përballet me tortura.
Demjanjuk, i cili njihet me nofkën Ivani i Tmerrshëm, dyshohet t'i ketë keqtrajtuar të burgosurit në kampet naziste të përqëndrimit.
XS
SM
MD
LG