Ndërlidhjet

GAZË


Kufiri mes Egjiptit dhe Rripit të Gazës sot u rihap pasi Autoriteti Palestinez ndërmjetësoi t'i jepet fund bllokadës, që rreth 100 policë palestinezë e ngritën në vendkalimin kryesor në Rafah, në shenjë proteste për vrasjen e një oficeri policie në jug të Rripit të Gazës.
Vendkalimi u hap muajin e kaluar pas marrëveshjes së ndërmjetësuar nga sekretarja e shtetit Condoleezza Rice, me të cilën shpresohej të ringjalljet ekonomia në Gazë dhe t'u jepej fund luftimeve 5-vjeçare me Izraelin.
XS
SM
MD
LG