Ndërlidhjet

Lajm i jashtëzakonshëm

MOSKË


Ukraina, e cila përballet me ndërprerjen e furnizimit të gazit nga Rusia, njoftoi se ka kontraktuar një marrëveshje me Turkmenistanin për furnizimin me gaz gjatë vitit 2006.
Presidenti Viktor Yushchenko tha se në bazë të marrëveshjes, Turkmenistani do ta furnizojë Ukrainën me 40 miliarda kub gaz, me çmim prej 50 dollarë për 1 mijë metra kub.
Njoftimi u bë në kohën kur negociatorët rusë dhe ukrainas po përpiqen të merren vesh për importimin e gazit rus në Ukrainë.
XS
SM
MD
LG