Ndërlidhjet

NJU JORK


Tre kompanitë e mëdha amerikane të naftës kanë arritur marrëveshje për të vazhduar operacionet e tyre të naftës dhe gazit në Libi.
Marathon Oil, Conoco Phillips dhe Amerada Hess thanë se ato e kanë arritur marrëveshjen me Libinë pas pezullimit të aktiviteteve të tyre në këtë vend në vitin 1986.
Po atë vit, Uashingtoni vendosi sanksione kundër Libisë, të cilën e cilësoi si vend sponsorizues i terrorizmit.
XS
SM
MD
LG