Ndërlidhjet

BRUKSEL/DUBLIN


Irlanda morri sot kryesinë e rradhës së Bashkimit Evropian.
Irlanda, e cila do të jetë në këtë detyrë për 6 muajt e ardhshëm, ka si detyrë parësore të gjejë zgjidhje lidhur me kushtetutën e re të Bashkimit Evropian, projekti i së cilës po diskutohet.
Gjatë presidencës iralndeze do të ndodhë zyrtarisht dhe zgjerimi i Unionit me vende nga Evropa Lindore e Mesdheu.
XS
SM
MD
LG