Ndërlidhjet

PARIS


42 gazetarë janë vrarë dhe mbi 750 janë arrestuar derisa po e kryenin detyrën gjatë vitit 2003.
Në raportin vjetor të grupit Reporterët pa Kufij thuhet se shkaktari kryesor për viktimat e shumta të gazetarëve janë raportimi nga lufta në Irak dhe ndryshimi i natyrës së konflikteve ushtarake.
Grupi me qendër në Paris tha se "vitin e kaluar, arrestimi i gazetarëve dhe cenzura e mediave e arritën kulmin".
Në raportin e publikuar sot thuhet se Lindja e Mesme mbetet rajoni më i vështirë për lirinë e shtypit.
XS
SM
MD
LG