Ndërlidhjet

MOSKË


Ortodoksët e krishterë rusë dhe të tjerë në vende të ndryshme të botës kanë festuar sot krishtlindjet.
Krishtlindjet ortodokse u festuan edhe në Bregun Perëndimor, ku Patriakana ortodokse greke e Jerusalimit ka zhvilluar ceremonitë fetare, në vendin ku besohet të ketë lindur Krishti.
Kisha ortodokse i feston krishtlindjet sipas kalendarit Julian, derisa kisha katolike dhe protestantët i festojnë dy javë përpara, bazuar në kalendarin gregorian.
XS
SM
MD
LG