Ndërlidhjet

DUBLIN/BRUKSEL


Evropa gjithnjë e më shumë e merr përsipër përgjegjësinë për Ballkanin, ka thënë Shefi për Politikë të Jashtme dhe Siguri i Bashkimit Evropian Havier Solana, duke shtuar se evropianët sivjet do ta marrin komandën nga paqëruajtësit e SFOR-it në Bosnje.
Në fjalimin në Forumin Kombëtar për Evropën, në Dublin të Irlandës, Solana tha se "Evropa u tregua e suksesshme në Ballkanin perëndimor, ku veproi për parandalimin e konflikteve në Maqedoni dhe në jug të Serbisë".
XS
SM
MD
LG