Ndërlidhjet

UASHINGTON


Një studim i pavarur amerikan ka konkluduar se Iraku nuk ka paraqitur kërcënim të pashmangshëm ndaj Shteteve të Bashkuara, dhe nuk ka patur prova solide se presidenti i Irakut Saddam Hussein ka bashkëpunuar me rrjetin terrorist Al Kaida.
Studimi i Institutit Karnegi në Uashington thotë se administrata e presidentit Bush sistematikisht e ka keq interpretuar kërcënimin e armëve nga Iraku.
Raporti thotë se strategjia e Shteteve të Bashkuara duhet të rishikohet për të eliminuar politikën e luftës unilaterale parandaluese.
XS
SM
MD
LG