Ndërlidhjet

BEOGRAD


Partitë demokratike dhe të moderuara nacionaliste të Serbisë u dhanë fund bisedimeve 6-ditëshe pa arritur marrëveshje për qeverinë e re.
Lideri i Partisë Demokratike Vojisllav Koshtunica tha se bisedimet do të vazhdojnë dhe përbërja e qeverisë së re "me gjasë do të dihet javën e ardhshme".
Ndërkohë, ministri i jashtëm i unionit Serbi-Mali i Zi Goran Svillanoviq, ka thënë se prioritetet në politikën e jashtme nuk do të ndryshojnë, ndërsa për detyrat më të rëndësishme të qeverisë së re siç janë bashkëpunimi me Tribunalin e Hagës dhe çështja e Kosovës, ekziston konsenzus i plotë.
Pas katër aktakuzave të fundit, mund të priten edhe tre të tjera, por asnjëra nuk do të jetë për oficerët aktualë të ushtrisë dhe policisë, ka thënë Svillanoviq.
XS
SM
MD
LG