Ndërlidhjet

TBILISI


Rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve presidenciale në Gjeorgji treguan se Mikhail Saakashvili fitoi 96.27 % të votave, vetëm 6 javë pas shpërthimit të protestave paqësore, që sollën largimin e Eduard Shevardnadzes.
Ndërkohë, Shefi për Politikë të Jashtme dhe Siguri i Bashkimit Evropian, Havier Solana, i cili po qëndron në Tbilisi, i bëri thirrje Rusisë t'i mbyllë bazat e saj në Gjeorgji.
"Vendimi i Bashkimit Evropian është që marrëveshjet e nënshkruara në Stamboll në vitin 1999 të përmbushen. Këto janë marrëveshje edhe të OSBE-së", tha Solana.
XS
SM
MD
LG