Ndërlidhjet

MOSKË


Ministri i Mbrojtjes Sergei Ivanov tha se Rusia është e shqetësuar nga zhvendosja e mundshme e bazave amerikane në Evropë afër kufijve rusë.
Ivanov tha se Uashingtoni e ka informuar Moskën se e shqyrton zhvendosjen e bazave nga Gjermania në Poloni, Rumani apo vende tjera të Evropës Juglindor.
Ndërkohë, kryetari i Këshillit amerikan në NATO Bruce Jackson tha në Gjeorgji se përveç Polonisë dhe Rumanisë, trupat amerikane mund të dërgohen edhe në Bullgari, prej ku do të merrnin pjesë në operacionet në Afganistan dhe Irak.
XS
SM
MD
LG