Ndërlidhjet

BAGDAD


Të paktën 18 irakienë janë vrarë ndërsa rreth 28 janë plagosur nga shpërthimi i sotëm në orën 8 të mëngjesit sipas kohës lokale pranë shtabit të forcave të Shteteve të Bashkuara koalicionit në Bagdad.
Shkaku i shpërthimit ende nuk është bërë publik, ndonëse dyshohet në automjet bombë.
Dje, tre ushtarë amerikanë dhe dy irakienë u vranë në sulmin me bombë ndaj patrullës në veri të Bagdadit, ndërsy dy ushtarë tjerë amerikanë u plagosën nga shpërthimi në qytetin Taji, 30 km nga Bagdadi.
Viktimat e fundit e rritën në 500 numrin e ushtarëve të vrarë amerikanë në Irak prej fillimit të luftës në Mars 2003.
XS
SM
MD
LG