Ndërlidhjet

ANKARA


Kryeministri i Turqisë Recep Tayyip Erdogan tërhoqi vërejtjen kundër formimit të një zone autonome kurde në Irak.
Ai deklaroi se çfarëdo sistemi federal irakien, që do të mbështetej në baza etnike, nuk do të ishte i shëndoshë dhe do ta dëmtonte ardhmërinë e Irakut.
Erdogan tha se këto shqetësime do t'ia transmetojë Shtëpisë së Bardhë kur javën e adhshme do ta vizitojë Uashingtonin.
XS
SM
MD
LG