Ndërlidhjet

ANKARA


Zyrtarët e Shteteve të Bashkuara, Kombeve të Bashkuara, Turqisë dhe Irakut ranë dakord t'i riatdhesojnë mijëra kurdë nga Turqia, të cilët në fillim të viteve të 1990-ta kaluan në Irak për t'iu shmangur luftimeve ndërmjet ushtrisë turke dhe kryengritësve kurdë.
Marrëveshja parasheh riatdhesimin e rreth 9 mijë kurdëve, që jetojnë afër qytetit irakien Erbil.
XS
SM
MD
LG