Ndërlidhjet

BAGDAD


Dy ushtarë amerikanë janë vrarë nga shpërthimi i një bombe të vendosur në rrugë në qytetin e Falluxhës.
Nga një incident i ngjashëm në qytetin e Samarrës u vranë dy irakianë dhe u plagosën 40 njerëz, mes të cilëve dhe 7 ushtarë amerikanë.
Në të tjera zhvillime dy ekspertë të Kombeve të Bashkuara po studiojnë kushtet e sigurisë për rikthim të ekipit ndërkombëtar të kësaj organizate në Irak.
Ahmed Calabi, një nga anëtarët e Këshillit Qeverisës të Irakut i është bashkëngjaitur një grupi të udhëheqësve irakianë, që kërkojnë zgjedhje të drejtpërdrejta përpara transferimit të pushtetit.
XS
SM
MD
LG