Ndërlidhjet

MOSKË


Shtetet e Bashkuara dhe Rusia janë përpjekur sot të harmonizojnë qëndrimet e tyre lidhur me Irakun, përfshirjen ushtarake në Gjeorgji dhe cështje të tjera rreth të cilave ka mosmarrëveshje.
Këto hapa janë marrë gjatë takimeve të nivelit të lartë që Sekretari amerikan i Shtetit, Colin Powell, po zhvillon në Moskë.
Powell u takua me homologun e tij rus, Igor Ivanov dhe presidentin Vladimir Putin.
Putin ka theksuar rolin që Kombet e Bashkuara duhet të kenë në Irak. Derisa Powell ka ngritur shqetësimin lidhur me bazat ushtarake ruse në Gjeorgji, të cilat Moska kishte premtuar t'i mbyllte në vitin 1999.
XS
SM
MD
LG