Ndërlidhjet

BAGDAD


Sulmet terroriste në Irak, si ai i djeshmi në Arbil, ku humbën jetën 67 njerëz dhe u plagosën 200 të tjerë, do të bashkojnë Irakun kundër dhunës së ekstremistëve.
Kështu ka deklaruar nënsekretari amerikan i mbrojtjes, Paul Wolfowitz, i cili po viziton Irakun.
Nga ana tjetër gjenerali amerikan në Bagdad, Martin Dempsey ka deklaruar:
"E them me bindje se kryengritësit në Bagdad janë shumë më pak të organizuar sec ishin një muaj më parë dhe ata janë gjithashtu më të trembur se një muaj më parë. Dhe kjo pasi operacionet tona janë shumë më precize dhe më efektive."
XS
SM
MD
LG