Ndërlidhjet

HAGË


Sot në Tribunalin e Hagës filloi gjykimi i ish zyrtarit të lartë të serbëve të Bosnjes në kohën e luftës Momçillo Krajishnik, i cili përballet me akuzat për gjenocid, krime kundër njerëzimit dhe krime të luftës.
Gjatë viteve 1992-95 Krajishnik ishte kryetar i parlamentit.
Raportohet se gjykimi mund të zgjatë dy vjet, ndërsa nëse shpallet fajtor, ai mund të dënohet me burg të përjetshëm.
XS
SM
MD
LG