Ndërlidhjet

BRUKSEL


Bashkimi Evropian nuk pranon krahasimin e gjendjes në Shqipëri me atë në Gjerogji, kanë bërë të ditur burimet e Bashkimit Evropian.
"Mendoj se shqiptarët që duan të kritikojnë qeverinë duhet të përdorin metodat demokratike, sic janë zgjedhjet, të cilat do të mbahen vitin tjetër. Në demokraci është e drejtë të protestohet në mënyrë paqësore, por është e padëshirueshme që këto protesta të përzihen me dhunën. Dhe natyrisht policët duhet të mbrojnë institucionet shtetërore. Ne i këshillojmë të gjithë ata që kritikojnë qeverinë të përdorin metoda paqësore dhe demokratike", tha zëdhënësja e Komisionit Evropian, Emma Adëin.
XS
SM
MD
LG