Ndërlidhjet

TEHERAN


Ministri i Jashtëm i Iranit Kamal Kharrzai ka deklaruar se vendi i tij ka potencial për prodhimin e energjisë bërthamore dhe është i gatshëm ta shesë atë në tregun ndërkombëtarë.
Kjo deklaratë kundërshton qëndrimin e Iranit se do të pezullojë programet për uraniumin e pasuruar.
Nga ana tjetër Shtetet e Bashkuara i kanë bërë thirrje Teheranit zyrtar të respektojë marrëveshjet me Agjencinë e Kombeve të Bashkuara të Energjisë Bërthamore.
XS
SM
MD
LG