Ndërlidhjet

BRUKSEL


Shefi i diplomacisë evropiane, Javier Solana, ka deklaruar sot në Bruksel se parasheh shumë vështirësi nëse ndonjë qeveri e ardhshme në Serbi dhe Mal të Zi do të përfshijë dhe socialistët e Millosheviqit.
Solana ka theksuar se Bashkimi Evropian po vëzhgon nga afër zhvillimet në Serbi.
Ndërsa zëdhënësi i Komisionerit për cështje me jashtë në BE, Diego de Ojeda ka deklaruar:
"Ne padyshim dëshirojmë të sjellim Serbinë pranë Bashkimit Evropian. Duam të vazhdojmë mbështetjen për reformat politike dhe ekonomike. Por për këtë duhet një partner që dëshrion t'i cojë reformat përpara."
XS
SM
MD
LG