Ndërlidhjet

UASHINGTON


Departamenti amerikan i shtetit shprehu keqardhje për vendimin e një radiostacioni ukrainas në Kiev që ta ndërpresë transmetimin e programit të radios "Evropa e Lirë".
Mandy Morgan, oficere për media pranë departamentit të Shtetit, tha se radio 'Dovira' ka vepruar pas presionit politik.
Zyrtarët e "Evropës së Lirë" thanë se vendimi ishte politik dhe e ngulfat lirinë e shprehjes.
Vendimin e kritikuan edhe partitë opozitare në Kiev.
XS
SM
MD
LG