Ndërlidhjet

PORT-AU-PRINCE


Kanë ngecur përpjekjet e ndërmjetësuesve të huaj për ta qetësuar rebelimin e armatosur kundër qeverisë në Haiti.
Presidenti Jean-Bertrand Aristide u dakordua rreth planit paqësor, por kundërshtarët politikë nuk e pranuan, dhe kërkuan dorëheqjen e presidentit.
Plani parasheh Aristide ta ndajë pushtetin me kryeministrin e ri nga radhët e opozitës.
Rreth 60 njerëz u vranë prej shpërthimit të dhunës në fillim të muajit.
XS
SM
MD
LG