Ndërlidhjet

SARAJEVË


Pierre-Richard Prosper, ambasadori amerikan për cështjet që lidhen me krimet e luftës, ka kërcënuar Bosnjën me vazhdimësinë dhe zgjerimin e sanksioneve ekonomike dhe politike, nëse udhëheqësit vendas vazhdojnë mbështetjen për të akuzurit për krime lufte.
Prosper ka theksuar se arrestimi i Radovan Karaxhiqit është hap i nevojshëm për anëtarësimin e Bosnjës në procesin e integrimeve euro-atlantike.
Deklaratat e ambasadorit amerikan për cështjet që lidhen me krimet e luftës erdhën pas arrestimit të Bogdan Subotic, ish ministër i mbrojtjes i Republikës Serbe, nën akuzat se ka ndihmuar në fshehjen e Karaxhiqit.
XS
SM
MD
LG