Ndërlidhjet

BEOGRAD


Gjykata Speciale serbe, do të fillojë sot në Beograd procesin gjyqësorë ndaj të akuzuarve për masakrën e vitit 1991 në Vukovar të Kroacisë. Masakra, në të cilën më shumë se 200 kroatë dhe persona të tjerë jo-serbë u ekzekutuan në një fermë, ku po mbaheshin nga forcat serbe, konsiderohet si një nga ngjarjet më tronditëse, që ka ndodhur gjatë periudhës së dhunës, në fillim të viteve të 90-ta rreth shpërbërjes së Jugosllavisë.
XS
SM
MD
LG