Ndërlidhjet

SEUL


Parlamenti i Koresë së Jugut ka votuar për zveshjen e presidentit Roh Moo-Hyun nga pushteti që i jep kushtetuta.
Roh u akuzua për shkelje të neutralitetit, meqë kishte mbështetur një parti pro-qeveritare në prag të zgjedhjeve të përgjithshme në Prill, kishte toleruar korrupcionin te bashkëpunëtorët e tij dhe dobët e kishte menaxhuar ekonominë.
Detyrën e presidentit do ta ushtrojë kryeministri Goh Kun.
XS
SM
MD
LG