Ndërlidhjet

MOSKË


Në Rusi kanë përfunduar zgjedhjet presidenciale.
Sipas të dhënave paraprake nga Komisioni Qëndror zgjedhor, presidenti aktual Vladimir Putin kryeson në mesin e kandidatëve.
Putin ka fituar 66.5 për qind të votave, derisa në vendin e dytë gjedet kandidati komunist, Nikolai Karitnov, me 15 për qind.
Pjesëmarrja në votime ka qenë më e lartë se 50 për qind, cfarë është e domosdoshme që zgjedhjet të jenë të vlefshme.
Por shefi i diplomacisë amerikane, Kolin Pauell ka shprehur shqetësimin për mënyrën si janë zhvilluar këto zgjedhje dhe vecanërisht qasja që kanë pasur në media kandidatët e tjerë, përvec Putinit.
XS
SM
MD
LG