Ndërlidhjet

BAGDAD


Në Irak u përkujtua helmimi me gaz i 5.000 kurdëve që ushtria irakiene e bëri në qytetin Halabja në vitin 1988.
Në ceremonialin mori pjesë edhe administrator Paul Bremer.
"Kurrfarë paraje s'mund t'i kthejë prapë 5.000 të vdekurit, por mund t'ju premtoj se fajtorët do të ndëshkohen. Saddam Husseini dhe gjithë kriminelët tjerë do përballen me drejtësinë para një tribnbunali special", tha Bremer.
Ndërkohë, një gjerman, një holandez dhe dy policë irakienë janë vrarë në qytetin Mussayab, në jug të Bagdadit.
XS
SM
MD
LG