Ndërlidhjet

BERLIN


Presidenti amerikan, George Bush, në një bisedë telefonike mbrëmë vonë, "e falënderoi kancelarin gjerman, Schroeder për pozicionin e tij të qartë në luftën e përbashkët kundër terrorizmit, veçanërisht në kontekstin e sulmeve në Madrid dhe për përkushtimet e tij në Ballkan dhe në Afganistan" – ka thënë zëdhënës i qeverisë në Berlin, Thomas Steg. Siç informon agjencia DPA, në bisedën telefonike që zgjati 15 minuta, zoti Bush e falënderoi kancelarin gjerman për dërgimin e 600 trupave paqeruajtëse shtesë në Kosovë, duke e ngritur numrin e trupave gjermane atje në 3800. Ai mëtutje ka theksuar se "të dy palët u pajtuan që terrorizmi ndërkombëtar duhet të luftohet me aksion të përbashkët pasi ai kërcënon në mënyrë të barabartë Bashkimin Evropian dhe Amerikën".
XS
SM
MD
LG