Ndërlidhjet

BAGDAD


Një vit pasi shtatorja e Saddam Husseinit ishte prëmbysur në sheshin kryesor të Bagdadit, raportohet se forcat e Shteteve të Bashkuara kanë marrë kontrollin në qytetin jug-lindor Kuk, dy ditë pasi trupat e Ukrainës u tërhoqën pas përleshjeve të armatosura me myslimanët shiitë. Qyteti i Kutit, së bashku me qytetet e tjera Kufa dhe Naxhaf, ishin nën kontrollin e pliotë ose të pjesërishëm të militantëve shiitë.
XS
SM
MD
LG