Ndërlidhjet

LONDËR


Ministri i jashtëm palestinez, Nabil Shath, ka kërkuar nga kryeministri britanik, Tony Blair të kundërshtojë ndryshimin e politikës amerikane në Lindjen e Mesme, që u bë publike dje pas takimit Bush-Sharon.
Presidenti amerikan tha se mbështet idenë izraelite për heqjen e disa vendbanimeve hebreje nga Gaza dhe Bregu Perëndimor, por i lejon Izeraelit mbajtjen e territoreve të marra në vitin 1967.
Qëndrimi i Uashingtonit është kritikuar nga kreu i Kombeve të Bashkuara Kofi Anan.
XS
SM
MD
LG