Ndërlidhjet

TEHERAN


Duke e dënuar vrasjen e djeshme të diplomatit iranian në Bagdad, presidenti i Iranit Mohammad Khatami e fajësoi politikën amerikane për shkallëzimin e dhunës në vendin fqinj.
"Gjendja aktuale në Irak është padyshim rezultat i mospërfilljes që Shtetet e Bashkuara u bëjnë realiteteve dhe ndjenjave të njerëzve në rajon", ka thënë Khatami, duke kërkuar rol më të madh të Kombeve të Bashkuara dhe bartje më të shpejtë të pushtetit tek irakienët.
XS
SM
MD
LG