Ndërlidhjet

BAGDAD


Ushtria amerikane ka mbyllur sot autostradat në veri dhe në jug të Bagdadit, pasi sulmet e vazhdueshme të guerilëve i kanë bërë ato të pasigurta për civilët.
Vendimi është marrë pas takimit ndërmjet presidentit amerikan Bush dhe kryeministrit britanik Blair, të cilët janë zotuar të mbeten unikë në luftën për eliminimin e dhunës në Irak.
Ndërkohë që dy gazetarët japonezë të kapur nga militantët janë liruar sot në Bagdad, një ushtar amerikan po mbahet peng nga militantët që kërkojnë të sigurojnë lirimin e ta rrestuarve nga forcat e koalicionit. Ushtari Keith Mattheë Maupin është njëri nga dy ushtarët që konsideroheshin të zhdukur që nga 9 prilli.
XS
SM
MD
LG