Ndërlidhjet

UASHINGTON


Këshilltarja për Siguri Kombëtare, Condoleezza Rice tha se Shtetet e Bashkuara nuk kanë pasur dijeni paraprake për planet e Izraelit për vrasjen e liderit të Hamasit, Abdel Aziz al-Rantissi.
Rice deklaroi se presidenti George Bush e ka bërë të qartë se për Izraelin është me rëndësi t'i ketë ndërmend pasojat e gjithë asaj që bën.
Vrasja ndodhi tre ditë pasi kryeministri izraelit e fitoi mbështetjen e Bushit mbi planin kontraverz për tërheqjen e njëanshme nga Rripi i Gazës dhe disa pjesë të Bregut Perëndimor.
XS
SM
MD
LG