Ndërlidhjet

HAGË


Dhoma e apelit e Gjykatës së Hagës ka konfirmuar se masakra e Srebrenicës e vitit 1995 e kryer nga forcat serbe kundër boshnjakëve është gjenocid.
Ky vendim u morr pas ankesës nga gjenerali serb Radisllav Krstic, i cili ishte dënuar në vitin 2001 për veprën e gjenocidit.
Ky vendim do ketë ndikim dhe në gjykimin e Sllobodan Millosheviqit.
XS
SM
MD
LG